Гурткова робота, Новини, Туристсько-краєзнавча робота

Знайомимось з археологічними пам’ятками Старого Кам’янця на Поділлі

1 жовтня 2016 року вихованці історико-краєзнавчого гуртка Хмельницького ОЦТКУМ (керівник Ващук Дмитро Петрович) здійснили екскурсію по археологічним пам’яткам старої частини м. Кам’янця-Подільського, на території яких до сьогодні місцеві археологи проводять розкопки. Екскурсію провів кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Ігор Олександрович Старенький.
Перша пам’ятка знаходиться на вул. Троїцька, 4а. Це залишки гончарного горна, який датується 40–60 рр. XV ст. Особливість конструкції полягає в тому, що в ньому не було продух і випал посуду здійснювався без доступу повітря. Тому й керамічні вироби називалась «чорнодимленими», а на вигляд були сірого та чорного кольорів. На місці було знайдено також господарські ями, повністю завалені керамікою. За попередніми даними поряд знаходиться ще декілька горнів. Це дає підстави говорити про те, що Кам’янець у той період був одним із центрів гончарного виробництва, продукція якого поширювалась на значну частину тогочасної України. У кінці XIX – на початку XX ст. на цій території знаходився маєток єврейської родини. У роки Другої світової війни будівлі, розташовані на цій території, були зруйновані внаслідок бомбардувань.

   

Друга пам’ятка знаходиться на площі Польський ринок. На цьому місці виявлено залишки житлового будинку першої половини XVIII ст. На нульовому поверсі, так званому «земляному склепі», розташовувалась господарська піч. Під час розкопок було знайдено кераміку, 6 гард шабель, більше 100 монет, фарфор з орнаментацією синього кольору з Китаю та Туреччини, декілька сотень люльок. Залишки попелу та обгорілої деревини дають підстави говорити про те, що будівлю          зруйнувала пожежа. Залишається тільки здогадуватись чим вона буда викликана. Допомогти в цьому зможуть знайдені 5 гарматних ядр та бомб, а в писемних джерелах може міститись інформація про можливий обстріл міста. Тому вирішення цього питання ще чекає своїх дослідників. Сенсаційною знахідкою стало знайдення поряд із залишками житлового будинку першої на теренах України кам’яної бруківки. Вона датується 1760 р. та була вимощена польським шляхтичем Стефаном Маковецьким, котрий свого часу займався благоустроєм Кам’янця-Подільського. На сьогодні це перше підтвердження існування кам’яного мощення вулиць на теренах сучасної України.

                  Третя пам’ятка знаходиться на вул. Францисканська, 10. Згідно писемних джерел тут знаходилась Турецька вежа, всередині якої працювала людвисарня  (1708–1732 р.). Вежа не збереглася, але залишки людвисарні досі є. На місці розкопок було знайдено домену піч та похилу стіну, яка була її основою. Тут переплавляли браковані бронзові гармати і виготовляли нові. Ливарню побудував капітан артилерії Анджей Арчібальд Гловер де Глейден, англієць за походженням. Вона проіснувала з 1708 по 1772 рр. За цей період було вироблено близько 100 гармат різних калібрів.
Відомо, що у цій ливарні були відлиті гармати із зображенням усіх 12 знаків зодіаку, місце знаходження яких дотепер не знайдено. Водночас дослідникам відома лише одна гармата з цієї людвисарні, яка зберігається у Варшаві. У 30-х роках XIX ст. на цьому місці знаходився старий бульвар, названий “Луб’янівкою” (на честь подільського губернатора Федора Луб’яновського), де полюбляли прогулюватись дами в капелюшках.
Екскурсія виявилась надзвичайно повчальною та пізнавальною, оскільки відвідати Старий Кам’янець можна щодня, а побувати на справжніх археологічних розкопках і поспілкуватися з вченими пощастить не кожному.
                                                   Вихованці історико-краєзнавчого гуртка,  Анастасія Куца та Марія Михайлюк