Військово-патріотична робота, Джура, Калейдоскоп патріотичних ідей, Новини

КАСКАДІВЦІ: МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ

Цьогоріч виповнилося 54 роки з дня заснування шкільного військово-патріотичного клубу «КАСКАД». Історія легендарного клубу розпочалася у 1968 році з гуртка Ізяславської школи №2 (нині це ліцей №2 ім. О. Кушнірука) за ініціативи та керівництва вчителя фізичного виховання Лебедєва Валентина Петровича. У 1986 році гурток був зареєстрований у Прикарпатському військовому окрузі як воєнно-патріотичний клуб. Члени клубу отримали дозвіл здійснювати стрибки з парашутом на базі десантної бригади, що колись дислокувалася в Ізяславі.

 На честь річниці заснування клубу «КАСКАД» 14 грудня 2024 року були проведені змагання між вихованцями гуртків «КАСКАД» Ізяславського ліцею №2 ім. О. Кушнірука та «ПАТРІОТ» Ізяславського ліцею №5 ім. О. Онищука. Перед початком змагань хвилиною мовчання та покладанням квітів до пам’ятника Олександра Кушнірука було вшановано пам’ять загиблих за незалежність, суверенітет і цілісність України ізяславчан.

Гуртківці змагалися у розбиранні автомата АК-74, спорядженні магазину до нього, стрільбі та керуванні дронами. Переможці та призери були нагороджені грамотами та медалями, всі учасники отримали святкові подарунки.

Отже, історія клубу «КАСКАД» продовжується…

          За роки діяльності у складі клубу нараховувалось близько 1500 юнаків та сотні дівчат. 386 осіб – членів «Каскаду» після навчання стали офіцерами, серед них 7 генералів, 24 – служили в Афганістані, за що нагороджені орденами та медалями. Багато каскадівців виконували свій патріотичний обов’язок в зоні АТО.

          У 2016 році, розвиваючи систему національно-патріотичного виховання та популяризуючи військово-патріотичну підготовку учнівської молоді, відділом освіти, молоді та спорту Ізяславської районної державної адміністрації спільно з районною громадською організацією «Рада ветеранів 8-ї бригади спеціального призначення» на базі Ізяславського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, ліцей» ім. О. Кушнірука було прийнято рішення посилити роботу військово-патріотичного клубу «КАСКАД».

          Сьогодні на базі двох міських закладів освіти громади діє гурток військово-спортивного напряму «КАСКАД». Вихованці знайомляться з історією українського народу, з історією подвигів мешканців громади у різні історичні часи, з символами Української державності, відвідують історичні музеї, беруть активну участь у заходах військово-патріотичного спрямування шкіл та громади. Особлива увага приділяється психологічній і моральній підготовці вихованців клубу, розвитку їх вольових і позитивних людських якостей, національного духу і особистісному вдосконаленню. Заняття проводяться за програмою «Юні парашутисти». З тактичної підготовки складають схеми місцевості, проводять розвідку місцевості, навчаються скритному пересуванню по місцевості, руху за азимутом, вивчають види і призначення топографічних карт, види орієнтування тощо. На заняттях зі стройової підготовки відпрацьовують поняття строю, стройові прийоми, стройовий рух в складі підрозділу, рух без зброї і зі зброєю. Вивчають засоби зв’язку, які є в ЗСУ, організацію зв’язку в підрозділах ЗСУ, азбуку Морзе. З вогневої підготовки вивчають види озброєння ЗСУ і правила користування, відпрацьовують практичне використання зброї на полігоні. З медичної підготовки вивчають поняття про механічні і термічні ушкодження, рани, надання першої домедичної допомоги при всіх видах ушкоджень. Вивчають основи виживання, пошуку продуктів харчування, води, розведення вогнища та як поводитись в екстремальних обставинах.

Найцікавіше для гуртківців – повітряно-десантна підготовка. Ці заняття для них є самим відповідальним та самим цікавим предметом. На заняттях з ПДП вихованці вивчають будову і ТТХ парашутів, їх поетапну укладку. З наземної підготовки вивчають порядок дії парашутиста в літаку, в повітрі і при приземленні. Кожний вихованець відпрацьовує ці елементи до автоматизму, дотримуючись інструкції парашутно-десантної підготовки. Після проведення триденних зборів на воєнній базі в м. Хмельницькому вихованці гуртка проходять збори по здійсненню практичних стрибків з парашутом на аеродромі.

Василь Іванович Тележинський, керівник гуртків, згадує: «Після здійснення першого стрибка – проривало так, неначе греблю після великої повені. Радощі, поцілунки одне одного, розмови, і не зупиниш прагнення на другий стрибок з парашутом. А ми сидимо і не забороняємо для них нічого. Саме в цю хвилину народжується відповідальна людина, яка переборола свій страх. З таким я пішов би у розвідку – і він мене не підвів би. Так народжується патріот держави. Після здійснення ритуалу по відбиттю першого стрибка з парашутом, запасним парашутом, першоразники-парашутисти стають істинними КАСКАДІВЦЯМИ».

          Війна забрала у гуртківців можливість переконатися у своїх уміннях і навичках на практиці. Але каскадівці продовжують активно займатися. Організовують змагання, долучаються до заходів щодо відзначення знаменних дат в історії. Заняття з вогневої підготовки у тирі ветеранської організації воїнів-десантників ніхто не хоче пропустити.

Василь Іванович із своїми вихованцями долучалися до проведення першого етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Співпрацюють з громадськими і волонтерськими організаціями. З минулого року започаткували заняття за програмою «Підготовка операторів БПЛА». Знайомляться з історією БПЛА, з класифікацією БПЛА, сферами їх застосування, з професіями, які пов’язані з виробництвом та використанням БПЛА. На практичних заняттях навчаються основам безпеки польоту БПЛА тощо.

«КАСКАД» – це історія минулого і сьогодення, яка варта уваги і наслідування. Діти із зацікавленням відвідують такі гуртки. На заняттях вони отримують життєві навички, які, як доводить трагічне сьогодення України, дуже важливі.

 

Лариса ХМИЗ,

методист КЗ «Ізяславський будинок творчості дітей та юнацтва»

за джерелами інформації зі сторінок сайтів

ліцею №2 імені О. Кушнірука та ліцею №5 імені О.П. Онищука