Методична робота, Новини, Туристсько-краєзнавча робота
Презентація наукового краєзнавчого видання «Новоушиччина: історія у пам’ятках».
17 квітня 2019 року в рамках ХІІІ Обласного форуму «Книжкова весна на Хмельниччині» на базі Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація наукового видання «Новоушиччина: історія в пам’ятках». Книга стала переможцем обласного читацького рейтингу «Краща книга Хмельниччини – 2018″ в номінації «Наукове видання».
Видання є спільною роботою багатьох авторів. Їх матеріали упорядковували історики, пам’яткоохоронці і краєзнавці, об’єднані місцем свого народження – Новоушицьким районом – Петраш Ігор Володимирович, Шпаковський Сергій Михайлович і Климчук Василь Васильович. До редколегії видання долучилися і очільники обласних позашкільних навчальних закладів, історики за фахом – Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (Климчук Василь Васильович) і Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Колесник Наталія Вячеславівна).
У книзі є багато нових цікавих відомостей з історії поселень, сіл, селищ, містечок району від часів палеоліту і до наших днів. У виданні багато світлин, серед них є унікальні, схем, планів та таблиць.
Видання цінне тим, що спрямоване на систематизацію та популяризацію про культурний спадок серед населення краю, надання базових знань для майбутніх дослідників, на формування позитивної суспільної думки жителів Новоушиччини стосовно збереження і захисту своїх пам’яток від руйнувань. Упорядники висловили сподівання щодо того, що видання буде заохочувати ентузіастів-краєзнавців до систематизації історичних матеріалів своїх районів, міст, селищ, сіл, громад.
Видання розраховане на використання істориками, учнями, студентами, краєзнавцями, пам’яткоохоронцями та поціновучами історії рідного краю.
Згодом презентація книги відбулась у Новоушицькій центральній бібліотеці. З краєзнавчим виданням мали змогу познайомитись місцеві освітяни, науковці, краєзнавці, працівники сфери культури і поціновувачі краєзнавчої літератури.
Знайомили присутніх з книгою її автори — заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв, історик, пам’яткоохоронець, член національнї спілки краєзнавців України і Міжнародної організації захисту пам’яток IKOMO Сергій Шпаковський, історик, краєзнавець, пам’яткоохоронець Ігор Петраш, член редколегії, директор Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Наталія Колесник та рецензент наукового видання, кандидат історичних наук, член національної спілки краєзнавців України Сергій Семенчук.
Видання стало результатом багаторічної кропіткої праці Ігоря Петраша, історика, пам’яткоохоронця, керівника редакційно-видавничої групи по підготовці до написання тому Зводу пам’яток історії та культури України по Хмельницькій області в 2014 – 2018 рр., за участі його земляків і сподвижників-краєзнавців Сергія Шпаковського та Василя Климчука.
Випуск видання, яке рекомендував до друку Центр дослідження історії Поділля Інституту історії України Національної академії наук України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка (протокол від 24 травня 2018 року № 4) з рецензентами-науковцями, забезпечило ТзОВ «Поліграфіст», що в місті Хмельницькому, за підтримки Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді та обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.
До книги включені матеріали, які готувалися редакційно-видавничою групою по підготовці до видання тому Зводу пам’яток історії та культури України по Хмельницькій області, ряд змістовних авторських матеріалів (тексти, світлини, схемплани) відомих подільських краєзнавців Іона Вінокура, Володимира Захар’єва, Сергія Маярчака, Віталія і Анатолія Гуцалів, Ярослава Михайловського, Людмили Казімірової, Віктора Дзьоника, Сергія Семенчука. Також тут є багато нових і цікавих відомостей з історії поселень, сіл, селищ та містечок Новоушицького району від часів палеоліту і до наших днів, а також опубліковані описи об’єктів культурної спадщини, додані їх світлини, схемплани тощо.
У науковому виданні «Новоушиччина: історія у пам’ятках» упорядникам вдалось зібрати й систематизувати в єдине ціле наявні відомості про виявлені раніше пам’ятки і об’єкти археології, архітектури, історії місцевого й національного значення та інформаційно доповнити їх матеріалами новітніх досліджень території Новоушицького району з найдавніших часів до сьогодення. Описові краєзнавчі матеріали доповнені давніми світлинами і копіями документів.
Автори книги яскраво і переконливо показали в ній, що відношення до пам’яток і об’єктів культурної спадщини, їх охорони та збереження — показник рівня цивілізованості не лише окремого маленького аграрного регіону Хмельниччини, а й кожного суспільства, де ця важлива справа є пріоритетним напрямком державної політики у сфері культури та примноження громадянами національного історико-культурного надбання.
Сьогодні історична і культурна спадщина Новоушиччини є невід’ємною та вагомою складовою частиною культурного надбання Хмельницької області, Поділля й України, адже на території багатьох сіл, селищ і колишніх містечок Новоушиччини збереглося чимало непересічних історичних, археологічних та архітектурних об’єктів і пам’яток, котрі презентують культурний потенціал цього наддністрянського регіону Хмельниччини, який із зацікавленням вивчають і досліджують місцеві краєзнавці та українські й зарубіжні науковці.
Сподіваємось, що видання буде заохочувати ентузіастів-краєзнавців до систематизації історичних матеріалів своїх районів, міст, селищ, сіл, громад.
Видання розраховане на використання істориками, учнями, студентами, краєзнавцями, пам’яткоохоронцями та поціновучами історії рідного краю.
Презентоване широкому загалу читачів наукове видання «Новоушиччина: історія у пам’ятках», завдяки його інформаційній насиченості та доступності, пригодиться усім, хто глибше цікавиться минулим своєї малої Батьківщини, — історикам, вчителям, учням, студентам, краєзнавцям, пам’яткоохоронцям і усім справжнім шанувальникам культурної спадщини Новоушиччини, Хмельниччини та України.
З електронним варіантом книги (395 стор. ілюстров.) можна ознайомитися детальніше в мережі Інтернет за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1UVPqvxBxj18BhVf5YE2xsEPoAwX566ER/view .
За матеріалами Хмельницького ОЕНЦУМ та ОЦТКУМ
- Калейдоскоп патріотичних ідей
- Вітаємо чемпіонів та призерів України зі спортивного водного туризму!
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для середньої вікової групи
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для молодшої вікової групи
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для старшої вікової групи