Діяльність центру
Інформація про роботу Хмельницького обласного центру
туризму і краєзнавства учнівської молоді за 2022-2023 навчальний рік
Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (ХОЦТКУМ) – комунальний профільний позашкільний навчальний заклад.
Згідно законодавчих документів Центр є координатором туристсько-спортивної, туристсько-краєзнавчої, військово-патріотичної, музейної, еколого-натуралістичної, екскурсійної діяльності в області та надає методичну допомогу профільним закладам, територіальним відділам освіти та громадським організаціям з цих питань, веде широку пропаганду розвитку дитячого туристського руху, організовує і проводить масові заходи (обласні, регіональні, Всеукраїнські) з туристсько-краєзнавчого, туристсько-спортивного, еколого-натуралістичного та військово-патріотичного напрямків позашкільної освіти, сприяє підготовці кваліфікованих спортсменів, суддів змагань, інструкторів дитячого туризму.
Хмельницький ОЦТКУМ проводить навчально-виховну, інформаційно-методичну, організаційно-масову за такими напрямками діяльності: туристсько-краєзнавча; туристсько-спортивна; еколого-натуралістична діяльність; військово-патріотичне виховання; музейна та екскурсійна діяльність; діяльність наукового товариства учнів ХОЦТКУМ; інформаційно-методична діяльність та діяльність гуртків.
Туристсько-краєзнавчий напрям
Юні краєзнавці Хмельниччини реалізували свої знання та допитливість, що до історико-культурної спадщини українського народу та знань природного різноманіття рідного краю через участь у Всеукраїнських туристсько-краєзнавчих експедиціях, акціях, конкурсах: «Моя Батьківщина – Україна», «Мій рідний край», «Край, в якому я живу», «Українська революція: 100 років надії і боротьби». За усіма напрямками маємо і перемоги, і призові місця (14).
Успішною була участь наших краєзнавців у Всеукраїнському конкурсі документального аматорського кіно «Українська революція: ретроспективний погляд через 100 років». Вихованці позашкільних та професійно-технічних закладів освіти області представили 6 кіноробіт. Три проекти стали переможцями, ще два – посіли 2 місце.
Популярною серед дітей стала акція «В традиціях високої звитяги», що популяризує знання про видатних українців: воїнів, діячів культури, мистецтва, освіти, спорту, письменників, релігійних діячів, як зразків для наслідування служіння українському народові. 9 учасників від Хмельницької області отримали дипломи за свої краєзнавчі дослідження.
Юні краєзнавці області брали участь у Всеукраїнських краєзнавчих конференціях різної тематики, які проводились в онлайн-форматі, зокрема: «Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття», «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…», «Діти і війна: сучасний вимір», «Військово-історичні події на теренах України: минуле і сучасність».
Успішною була участь у Всеукраїнській фотовиставці до Дня Соборності України «Україна – це ми!» та Національному конкурсі малюнку «Кольори нашої Перемоги». Дипломами відзначені всі учасники, А в конкурсі «Кольори нашої Перемоги» маємо 1 та 2 місце.
142 учасники від Хмельниччини взяли участь у Всеукраїнській етнографічній онлайн-вікторині «Етнографічна палітра України», 9 з них стали переможцями.
Науково-дослідницька діяльність в ОЦТКУМ здійснюється з метою виявлення, підтримки обдарованої молоді, залучення її до наукових досліджень. В рамках роботи МАН при Центрі створене наукове товариство учнів Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Про те, що науково-дослідницька діяльність не втрачає з часом своєї популярності серед вихованців та педагогів свідчать результати участі представників області (в тому числі наших гуртківців) в очних та заочних Всеукраїнських заходах за туристсько-краєзнавчим, військово-патріотичним та еколого-натуралістичним напрямами позашкільної освіти 2022/2023 навчальному році.
У ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2022/2023 навчальному році» гуртківці ХОЦТКУМ зайняли:
І місце секція прикладної макро- та мікроекономіки — СИТАР М.П., гуртківець ХОЦТКУМ (керівник гуртка ЮХИМОВИЧ О.А.);
І місце секція філософії — ПЕЦ М.М., гуртківець ХОЦТКУМ (керівник гуртка ЮХИМОВИЧ О.А.);
ІІ місце секція економіки та економічної політики – КОРЮГІН Д.А.,гуртківець ХОЦТКУМ (керівник гуртка ЮХИМОВИЧ О.А.);
ІІІ місце секція психологія — МАГА С.С., гуртківець ХОЦТКУМ (керівник гуртка ТОНКОГЛАЗ І.М.).
Координація діяльності музеїв при навчальних закладах. Хмельницький ОЦТКУМ надає методичну допомогу з питань організації і роботи музеїв, допомагає здійснити реєстрацію і перереєстрацію музеїв, вивчає узагальнює і популяризує досвід роботи кращих з них, 1 раз на 2 роки проводить обласний огляд музеїв закладів освіти області.
За матеріалами огляду музеїв при закладах освіти взято на облік 194 музеї. Найбільш популярними залишаються краєзнавчі, етнографічні, історичні та літературні, з них 43 мають почесне звання «Зразковий».
Туристсько-спортивний напрям
Юні туристи-спортсмени продовжували удосконалення своєї фахової спортивної майстерності через участь у змаганнях зі спортивного орієнтування, з пішохідного, велосипедного та водного туризму.
У 51-ому Чемпіонаті України серед юнаків з пішохідного туризму команда області посіла 5 місце. У Кубку України зі спортивного водного туризму маємо результати: 3 місце – екіпаж С2 (двійка) на трьох дистанціях та 3 місце – у підсумку Кубку України.
Організовано та проведено Відкриту Першість ХОЦТКУМ зі спортивного орієнтування, пішохідного туризму (зв’язки) в закритих приміщеннях, з пішохідного туризму «Зимові старти» . У змаганнях приймали участь команди вихованців Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Волочиської міської ради, СК «Туманний Альбінос» м. Кам’янця-Подільського, закладу позашкільної освіти клуб «Юний технік» Нетішинської міської ради та команди «Норд» відокремленого осередку Федерації спортивного орієнтування у Хмельницькій області. Кам’янця-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, Нетішинського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Полонської станції юних туристів «Обрій», Славутського дитячо-юнацького центру туризму і екологічної роботи, Старокостянтинівської ЗОШ №8 та Хмельницької СЗОШ №29.
До участі також долучилися команди з інших областей України: Вінницької, Донецької та Дніпропетровської .
Проведено Кубок області зі спортивного орієнтування серед учнівської молоді, Кубок області з велосипедного туризму та Кубок області з пішохідного туризму в рамках Чемпіонату області зі спортивного туризму серед юнаків.
В заходах туристсько-спортивного напрямку взяли участь понад 500 дітей.
Військово-патріотичний напрям є пріоритетних в роботі з учнівською молоддю. Зусилля колективу ХОЦТКУМ скеровані на проведення заходів у рамках Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), серед яких:
Всеукраїнський огляд звітів про Добре діло в рамках діяльності куреня/рою Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») за спрямуванням Доброго діла – «Заради Перемоги». Взяли участь 24 куренів/роїв (184 учасники) з Кам’янець-Подільської, Красилівської, Нетішинської, Полонської, Славутської та Хмельницької територіальних громад. Всі учасники відзначені 24 Дипломами УДЦНПВКТУМ.
Всеукраїнська Екологічна акція «Збережемо мальовничу Україну разом», присвячена Дню Української Державності. 7 роїв (56 учасників) з Антонівської (2), Заслучненської, Михайлюцької, Ленковецької, Нетішинської, Шепетівської ТГ – нагороджені дипломами.
У Всеукраїнському конкурсі на написання есе «Війна за СВІЙ шлях» (дитячий погляд) нагороджені дипломами 9 учасників від Хмельниччини.
Серед нових форм роботи цього напрямку набули популярності Всеукраїнський онлайн-конкурс ватр «Україна назавжди», Всеукраїнський онлайн-конкурс ватр роїв «Слава Героям», реєстрація куренів закладів освіти, онлайн гра-вікторина «Відун», в яких активну участь взяли і представники області, що сприяло вихованню у дітей активної громадянської позиції. Заходи проводилися в офлайн та онлайн формах.
В Еколого-натуралістичних напрямках юннати Хмельниччини здобули призові місця у 34 Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах.
Так, у фіналі ІІ етапу Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2023» і національного етапу Міжнародного конкурсу «INFOMATRIX-2023» в дистанційному форматі 2 учасника були нагороджені Дипломами НЕНЦ ІІІ ступеню.
За підсумками ІІ етапу науково-технічного конкурсу «Eкo-ТехноУкраїна» – національний етап Міжнародної науково-технічної виставки Regeneron ISEF-2023 Дипломом НЕНЦ IV ступеню нагороджено 1 учасника.
Учасник VI Всеукраїнського турніру юних хіміків імені В. В. Скопенка у 2022/2023 навчальному році, присвяченого 125-річниці заснування НТУУ «КПІ імені І. Сікорського», нагороджений Дипломом ІІІ ступеня та спеціальним призом НЕНЦ, а також Почесною грамотою від Союзу хіміків України.
ІІ місце у IV Міжнародному конкурсі учнівської молоді «Врятуймо планету разом!» здобув учень Полонського ліцею № 1 Луценко Андрій.
Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді переможців конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів за зайняте ІІІ місце нагороджено 1 учасника за підсумками фінального етапу Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти.
За підсумками Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент Перемоги» Дипломом НЕНЦ І ступеню нагороджено 4 учасники, Дипломом НЕНЦ ІІ ступеню нагороджено 3 учасники.
За результатами щорічного Всеукраїнського конкурсу «Ластівка міська – птах року-2022» Грамотою НЕНЦУМ та УТОП за І місце нагороджено 4 учасники; Грамотою НЕНЦУМ та УТОП за ІІ місце нагороджено 1 учасника; 4 учасники нагороджені Грамотою НЕНЦУМ та УТОП за ІІІ місце.
У Всеукраїнському конкурсі «Новорічна композиція» Грамотою НЕНЦУМ за І місце нагороджено 3 учасники; Грамотою НЕНЦУМ за ІІ місце нагороджено 9 учасників; Грамотою НЕНЦУМ за ІІІ місце нагороджено 33 учасника. 26 учасників нагороджено Грамотами НЕНЦУМ за активну участь.
Всього, у 2022/2023 н.р. учнівською молоддю області здобуто 171 грамоти міжнародного та всеукраїнського рівнів, 66 дипломів міжнародного та всеукраїнського рівнів, 37 школярі стали переможцями заочних етапів міжнародних та всеукраїнських конкурсів.
Гуртковою діяльністю в 2022-2023 навчального року охоплено1593 вихованці(міська місцевість – 942 дитини, сільська — 651) на базі навчальних закладів діяло 103 гуртка(міська місцевість – 61, сільська – 42), охоплено гуртками 25 територіальних громад області:
- 21 гурток — туристсько-спортивного напряму (336 вихованців);
- 12 гуртків — туристсько-краєзнавчого напрямку (192 вихованців);
- 15 гуртків — військово-патріотичного напрямку (240 вихованців);
- 55 гуртків — еколого-натуралістичного напряму (825 вихованців).
У Хмельницькій області туристсько-краєзнавчі гуртки працюють за типовими програмами Міністерства освіти і науки України, адаптованими та авторськими програмами, зокрема, це програми «Юні козаки Поділля», «Радигаст», «Екологічний туризм», «Краяни», «Сходинки в світ туризму» «Юні українознавці» тощо.