Гурткова робота, Новини, Туристсько-краєзнавча робота

Гурток «Пошук» досліджує Подільську Волинь

Вихованці гуртка історичного краєзнавства «Пошук» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (керівник гуртка Валентина КОГУТ), який діє на базі Зіньківського ліцею, переконані, що час проведений в подорожах до загального віку не зараховується, тому і намагаються використати будь-яку нагоду пізнати свій край.

Минулої неділі вирішили здійснити екскурсію по історичних місцях Подільської Волині. Спочатку навідалися до її воріт – міста Старокостянтинова. Довгий час вважалося, що місто заснував князь Василь-Костянтин Острозький у 1561 році. Однак, нещодавні дослідження доводять, що Старокостянтинів – це літописне місто Кобуд, історія якого налічує 800 років. Місто належало до земель славнозвісних Болохівських князів і знаходилось на Чорному шляху.

Далі шлях гуртківців проліг до Самчиків, заснованих в 1545 році, і які до1620 року входили у ординацію князів Острозьких, а потім належали князівським родам Заславських, Любомирських, Сангушко.

Але справжнім відкриттям стали Антоніни. Це «клаптик Англії на Волині, дивом перенесений на південь Росії, і заперечити цьому не можливо», – описував містечко Казимир Ласковський. При Їхньому господарі графі Потоцькому Антоніни не були ані містечком, ані селом, а швидше – бізнес-центром. Тут проживали адміністратори, аграрії, спеціалісти, що керували цукроварнями графа. Працювали пошта, телеграф, телефон, була електростанція, лікарня, пожежна охорона. Досить багато будівель колишнього палацового ансамблю збереглися: це манеж, флігельні прибудови, возівня, сторожка біля західних воріт тощо.

Під враженнями повернулися додому і поставили собі за мету подальші екскурсійні подорожі по Волині, але вже подорожі не одного дня.

Валентина КОГУТ, керівник гуртків ХОЦТКУМ