Військово-патріотична робота, Гурткова робота, Джура, Калейдоскоп патріотичних ідей, Новини
Калейдоскоп патріотичних ідей
Плужненська об’єднана територіальна громада має багатий досвід проведення заходів національно-патріотичного спрямування: патріотичні фестивалі, військово-спортивні вишколи, свята за народним календарем, спортивні та фізкультурно-оздоровчі заходи, волонтерські акції, тощо. До проведення таких заходів долучаються як жителі громади, так і мешканці багатьох інших регіонів; в них беруть участь громадяни різного віку: діти, підлітки, молодь, люди середнього та старшого віку.
Найбільш яскравим прикладом заходів національно-патріотичного спрямування є щорічний фестиваль козацьких традицій «КОЗАКСІЧFEST» та регіональні військово-спортивні національно-патріотичні вишколи«Радогоська застава».
Щорічний фестиваль козацьких традицій «КОЗАКСІЧFEST» започатковано у 2019 році. Місцем проведення фестивалю є Великорадогощанська січ – унікальний майданчик, який містить діючий макет Січі (курені, козацька каплиця, вартові вежі, січова площа, українська світлиця, музей народних ремесел). Адреса Фестивалю: вул. Козацька 5-а, село Велика Радогощ Шепетівського району Хмельницької області.
Цей захід проходить щороку у жовтні, він приурочений Дню Захисників України, Дню Українського козацтва та святу Покрови Пресвятої Богородиці. Фестиваль проводиться з метою формування національно-патріотичної свідомості; популяризації козацьких традицій; формування у молодого покоління мотивації до ведення здорового способу життя, активного відпочинку та життя в природі.
Основними завданнями фестивалю є:
- відродження національних традицій та культурної спадщини українського народу;
- популяризація козацьких традицій (козацький поєдинок, козацькі забави, козацька кухня);
- вшанування та підтримка воїнів, які в різні часи захищали і захищають свободу та незалежність України;
- об’єднання зусиль школи, сім’ї, громади у справі національно-патріотичного виховання молодого покоління;
- впровадження в життя традицій Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») як системної форми національно-патріотичного виховання дітей та молоді;
- збільшення рухової активності школярів;
- формування активної громадської позиції молодого покоління через ведення дитячої дипломатії.
У фестивалі беруть участь курені (рої), які працюють за програмою Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), представники козацьких організацій, громада, усі, хто забажає. Фестиваль проходить у кілька етапів:
- Урочисте відкриття фестивалю – велике святкове дійство з офіційною частиною посвяти роїв-учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), показовими виступами з козацького поєдинку, козацькими забавами, змаганнями, із залученням колективів художньої самодіяльності.
- Дні знайомства з козацькими традиціями для окремих груп (екскурсії, гутірки, знайомство з народними ремеслами, козацькі забави, елементи козацьких вишколів, квести, тощо)
Щороку програма Фестивалю коригується. Так у 2024 році у рамках Фестивалю проходив благодійний ярмарок «Задонать на ЗСУ».
Учасники фестивалю, які найкраще проявили себе на певних локаціях, нагороджуються грамотами та подарунками із символікою фестивалю.
Регіональні військово-спортивні національно-патріотичні вишколи
«Радогоська застава» проводяться у Плужненській громаді з 2021 року за ініціативи та на базі Молодіжного центру «Великорадогощанська січ». Мета та завдання вишколів: популяризація та розвиток Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-спортивної гри «Сокіл» («Джура»), популяризація здорового способу життя та спорту, набуття досвіду та навичок таборувань у польових умовах, знайомство з козацькими бойовими мистецтвами, напрацювання навичок стрільби з лука та пневматичної гвинтівки, тактична підготовка, залучення дітей до краєзнавчо-дослідних проектів з відновлення та збереження пам`яток історії краю, формування екологічної культури.
Відповідно до регламенту проведення вишколів (п’ятиденні, трьохденні, одноденні) у програмі заходів також передбачені такі види діяльності як стрільба з лука та пневматичної гвинтівки, заняття з козацьких бойових мистецтв, спортивний ножовий та шабельний бій, бойова гімнастика, подолання смуги перешкод, теренова гра, квест «Пластун» з основами спортивного орієнтування, перетягування каната, ігри та забави, нічний алярм, екскурсії до історико-краєзнавчих об’єктів краю, кіно просто неба, плавання на човні, здобуття навичок Школи виживання, робота з туристичним спорядженням, майстер-класи з ходіння босоніж по жару та проходження крізь вогонь, козацьке фаєр-шоу, радіальні походи, навчання з домедичної допомоги, заняття з топографії та орієнтування на місцевості, художньо-мистецькі заходи, проведення свят за народним календарем.
Учасниками вишколів є підлітки та молодь з Хмельницької, Рівненської, Тернопільської областей, вишколи проходять за затвердженими правилами, учасники дотримуються єдиних вимог, серед яких найважливіші – дисципліна, самообслуговування та дух побратимства.
Після закінчення вишколу всі учасники отримують посвідки відповідного зразка.
Про популярність «Радогоської застави» засвідчує те, що коло учасників вишколів стає ширшим завдяки тому, що ті, хто побували на Великорадогощанській січі, приїжджають знову, залучаючи своїх друзів та знайомих. Організатори вишколів намагаються постійно вдосконалювати та урізноманітнювати програму, щоб максимально задовольнити запити молоді та підлітків, узгодити її з нагальними потребами сьогодення.