Методична робота, Музеї, Новини, Підготовка кадрів

Обласний семінар для спеціалістів, які відповідають за роботу музеїв при закладах освіти

  

28 листопада 2019 року в м. Кам’янці-Подільському Департаментом освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді спільно з управлінням освіти Кам’янець-Подільської міської ради було організовано обласний семінар для спеціалістів, які відповідають за роботу музеїв при закладах освіти. Тема: «Музейні інновації у формуванні національно-патріотичного самоствердження учнівської молоді».

  
Науково-теоретичну частину семінару було проведено в конференц-залі управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради. З вітальним словом до учасників звернувся  начальник управління освіти Сергій МЕЛЬНИК.  Він також проінформував усіх присутніх про зміни в освіті Кам’янеччини, що відбуваються в контесті загальнодержавного реформування освіти.
Виступ директора Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Наталії КОЛЕСНИК зосереджувався на нових підходах в роботі музеїв та їх ролі в національно-патріотичному вихованні молоді.
Сучасну модель співпраці Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника з освітніми закладами розкрила завідувачка відділом маркетингу, розвитку та інвестування Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Ольга ВЕНГРОВА.
Про пріоритетні напрямки діяльності координаційного центру туристсько-краєзнавчого відділу Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання та діяльність музею вищезазначеного закладу освіти розповіла директор Наталія ІЛАШ.
Також в роботі семінару взяли участь Світлана ЗАЛЕВСЬКА, Наталія НІКОЛАЙЧУК, Микола МОЗОЛЮК та понад 30 спеціалістів/методистів структурних підрозділів з питань освіти райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, відповідальних за роботу музеїв при закладах освіти.
Практично-цільовий модуль включав відвідування та ознайомлення з різними формами роботи в музеях закладів освіти м. Кам’янця-Подільського. Учасники обласного семінару ознайомились з роботою зразкового етнографічного декоративно-ужиткового музею, що діє при загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 6 (зав. музеєм О. Махно). Учні 11 класу, провели цікаву та змістовну оглядову екскурсію музеєм «Поділля – колиско моя». Юні екскурсоводи,  використовуючи музейні експозиції, розповіли про життя та побут подолян. В музеї зберігається близько 800 одиниць основного фонду, понад  400 — унікальні експонати, зібрані у селах Кам’янець-Подільського району та Поділля.

    

Далі учасники семінару ознайомились з історією українського хліборобного роду та національними сільськогосподарськими традиціями подільського краю на прикладі діяльності зразкового музею Хліба (зав. музеєм Н.Гламозда) в Кам’янець-Подільському позашкільному навчально-виховному об’єднанні.
Всім присутнім ще й пощастило прийняти  участь в театралізованому дійстві «Андріївські вечорниці».
По закінченню заходу для гостей ПНВО було проведено екскурсію в ході якої вони ознайомилися з основними формами роботи еколого-натуралістичного відділу.

   

Юні екскурсоводи музею «Дзвони Чорнобиля» (зав. музеєм Л. Кайдалова), що діє при загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 17, розповіли про страшні наслідки чорнобильської катастрофи, героїзм та самовідданість ліквідаторів. Учнями школи було представлено музично-літературну композицію, в якій діти з тривогою розповідали про велику трагедію на Поліссі. Учасники обласного семінару ознайомились з організацією роботи музею та екскурсоводів, оформленням експозицій, підбором інформаційних матеріалів тощо.

 
Наприкінці заходу учнями загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 було презентовано ще одну інтерактивну форму роботи — музично-літературний месенджер «Слово, що у віках не старіє» в музеї Т.Г.Шевченка (зав. музеєм Г. Черенько).  Екскурсоводи розповіли цікаві епізоди з життя Т.Г.Шевченка, в т.ч. про часи перебування його в м. Кам’янець-Подільському.

 
Всі, хто взяв участь в семінарі, змогли отримати важливі теоретичні знання та інструменти, які допоможуть керівникам освітянських музеїв в організації їх роботи, а також під час реекспозиції або приведення експозицій у відповідність до чинного законодавства (в т. ч. законів про «декомунізацію»), під час пошуку матеріалів, що стосуються історичної правди та відновлення історичної пам’яті  (в т.ч. на сайті Українського інституту національної пам’яті ), пошуку баз архівних даних, що викладені в інтернет-ресурсах. Також учасники семінару мали можливість на практиці ознайомились з різними формами та методами музейної роботи.
В теплій дружній атмосфері було підведено підсумки роботи семінару, висвітлено актуальні питання щодо функціонування освітянських музеїв. Учасники заходу отримали багаж нових знань, масу позитивних вражень.
Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА, Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді висловлюють подяку управлінню освіти Кам’янець-Подільської міської ради за сприяння в організації та проведенні змістовного семінару.
Наталія КОЛЕСНИК, директор Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.