Музеї, Новини, Туристсько-краєзнавча робота
Огляд музеїв при навчальних закладах Хмельницької області у 2015 році
На обласний огляд музеїв у 2015 році надійшли звітні матеріали від усіх управлінь, відділів освіти міських рад, райдержадміністрацій і відділу професійно-технічних та вищих навчальних закладів.
За поданими матеріалами станом на 25 листопада 2015 року взято на облік 274 музеї при навчальних закладах (загальноосвітніх школах, гімназіях, ліцеях, школах-інтернатах, позашкільних закладах, професійних ліцеях, вищих навчальних закладах). Це на 11 музеїв більше, ніж було на обліку під час попереднього огляду музеїв, який проходив у 2010 році. (Для порівняння: у міжоглядовий період з 2007 по 2010 рік число музеїв збільшилось на 44 музеї). Припинили існування з різних причин 8 музеїв: у Білогірському (1), Деражнянському (1), Дунаєвецькому (1), Хмельницькому (1), Ярмолинецькому (3) районах та м. Хмельницькому (1).
Зареєстровано 19 новостворених музеїв. (В міжоглядовий період 2007-2010 р.р. кількість новостворених музеїв становила 58). Цифрові дані свідчать про спад діяльності по створенню і реєстрації музеїв при закладах освіти області. (Таблиця «Музеї навчальних закладів Хмельницької області станом на 25.11.2015 року»)
Особливо потрібно відмітити роботу музеїв, яким присвоєно почесне звання «Зразковий музей». Станом на 25 листопада 2015 року в навчальних закладах Хмельницької області нараховується 31 «Зразковий музей». Під час обласного огляду музеїв 2015 року оглядова комісія Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації надсилає клопотання в Міністерство освіти і науки України про присвоєння звання «Зразковий музей» ще 2 музеям, які відповідають вимогам Положення про звання «Зразковий музей» і завдяки організації своєї роботи досягли значних успіхів у підвищенні ефективності навчально-виховного процесу. Це музей історії розвитку технічної творчості при станції юних техніків міста Славути та українозначий музей «Берегиня» при спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №9 інформаційно-комунікативних технологій «Успіх» міста Славути.
Можна відмітити, що у музейній справі навчальних закладів:
збережена тенденція до розвитку музеїв у переважній більшості історичного (124 музеїв), краєзнавчого (73 музеїв) та етнографічного (45 музеїв) профілів. Значну частину історичних музеїв складають музеї широкого історичного профілю (58 музеїв), військово-історичні (37 музеїв), історії освіти (29 музеїв);
відзначається зростання інтересу учнів до історичного минулого свого народу, його звичаїв, освіти, культури, побуту, суспільно-політичного та економічного життя України. Про це свідчать експозиції музеїв, які постійно удосконалюються та оновлюються відповідно до вимог часу;
найважливішим є те, що кожний з музеїв став невід’ємною складовою змісту навчального процесу і є своєрідним методичним центром, який пропагує форми своєї роботи як серед учнів та педагогів своїх освітніх закладів, так і серед інших навчальних закладів, установ, мешканців мікрорайону, села, міста, області.