Музеї, Новини, Підготовка кадрів

Про обласний семінар для спеціалістів, відповідальних за роботу шкільних музеїв

Багата історія нашої Батьківщини. Свідками її історичного минулого, джерелом його вивчення, поваги до національної духовної спадщини є пам’ятки матеріальної та духовної культури. Це найдорожчі реліквії, в яких відображена  культура, героїчна праця і боротьба нашого народу. Учнівська молодь Хмельниччини бере активну участь у збереженні пам’яток матеріальної і духовної культури, музеїв які є справжніми їх скарбницями. Музеї навчальних закладів освіти, над створенням яких працювали і працюють педагоги та учні, відіграють значну роль у національному вихованні підростаючого покоління та є дієвим засобом і в патріотичному вихованні молоді, і джерелом додаткової інформації до вивчення програмного матеріалу.

Основним напрямком роботи музею є залучення дітей і педагогів до пошукової, дослідницької та краєзнавчої роботи. Виявлення і вивчення здобутих експонатів допомагає учням глибше, повніше зрозуміти процес розвитку національної культури, самостійно поповнювати і розширювати свої знання, розвивати творчі здібності. Музеї позитивно впливають на підвищення освітнього і культурного рівня учнівської та студентської молоді, викликають інтерес до ратної, трудової, культурної спадщини старших поколінь,заохочують до вивчення та збереження історико-культурних пам’ятників народу, природи рідного краю, формують поняття малої Батьківщини, гордості за її славне минуле і розуміння того, що потрібно працювати для її майбутнього. Освітяни Хмельниччини, керуючись Законом України «Про музеї і музейну справу», до музейної справи відносяться з належною увагою.

18 жовтня 2016 року Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді проведено семінар для спеціалістів, відповідальних за роботу музеїв при навчальних закладах освіти. Основною темою семінару було питання удосконалення пошукової, дослідницької роботи при відкритті нових експедицій музеїв, присвячених героїчним подвигам земляків — учасників бойових дій в зоні Антитерористичної операції на Сході країни.

ШКВАРЕЛЮК Микола Станіславович, заступник директора з навчально-методичної роботи, КОНДРАТЕНКО Оксана Віталіївна, завідувач відділом краєзнавчої, гурткової та екскурсійної роботи, МОЗОЛЮК Микола Іванович, методист, проаналізувати діяльність шкільних музеїв на Хмельниччині.

Серед 275 музеїв у навчальних закладах Хмельницької області найпоширенішими є історико-краєзнавчі, краєзнавчі та етнографічні.

Ці музеї не є повнопрофільні, бо пов’язані переважно з певними напрямками краєзнавства: природничими, історичними, літературними, мистецькими тощо.

І це – природно, бо створення у школі повнопрофільного, краєзнавчого музею – це справа не одного року, а десятиліть, не одного вчителя, як це буває, а копітка робота педагогічного та учнівського колективів, батьків та громадськості. Тоді такий музей з кожним роком набуває авторитету та відповідної цінності.

Досвідом роботи освітянських музеїв поділились у своїх виступах учасники семінару — ЛАБУТЕНКО Катерина Костянтинівна, методист інформаційно-сервісного центру управління освіти, молоді і спорту Дунаєвецької міської ради, ПОЛІЩУК Марія Тимофіївна, вчитель історії Волицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів і керівник шкільного музею (Красилівський район), ЛАВРЕНЧУК Віталій Олександрович, методист Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва,       БЕРЕЖНА Олена Володимирівна, заступник директора станції юних техніків, керівник музею технічної творчості.

Про створення експедиції, присвяченої Героям Антитерористичної операції під гаслом «Україна починається з тебе» розповіла ВОЗНЮК Олеся Миколаївна завідувач відділом туристсько-краєзнавчої роботи Грицівської школи сприяння здоров’ю Шепетівського району. Про дослідження репресій на прикладі маленького села під час великого терору розповіла МАТУС Олена Олександрівна, директор Краєзнавчого центру м. Нетішина. Далі семінар перемістився в район Гречан у музей загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20, де для його учасників заступник директора з виховної роботи ГНАТЮК Галиною Броніславівною, керівник шкільного музею провела цікаву та змістовну екскурсію.

Директор школи Борис Ярославович РАТИЧ розповів про успіхи закладу, якому у 2017 році виповниться 100 років.

Керівник шкільного історичного музею Гнатюк Галина Броніславівна у своїй доповіді «Музей – осередок освіти та виховання учнівської молоді» зазначила, що пріоритетним напрямком навчально-виховного процесу закладу є виховання в учнів високих моральних цінностей, зокрема почуття громадянського патріотизму.

Присутні ознайомилися з історією школи та історією створення шкільного музею, вчителями-ентузіастами, основною метою та змістом роботи. Доповідачем було підкреслено, що у своїй пошуковій, дослідницькій, видавничій роботі вдало поєднується матеріали минулого з матеріалами сучасності. Зокрема Гнатюк Г. Б. зупинилась на аналізі пошукової та волонтерської роботи гуртківців.

Почесний член ради музею Джуринська Інна Захарівна проаналізувала пошукову роботу музею, яка проводилася представниками кількох поколінь та звернулась до присутніх з проханням у своїх закладах продовжити через роботу музею виховувати почуття любові до Батьківщини у підростаючого покоління.

Учениця 10 класу Лавро Олена ознайомила гостей із цікавими сторінками з історії мікрорайону Дальні Гречани, в презентації були використані маловідомі факти, які ґрунтувалися на спогадах мешканців мікрорайону.

Екскурсоводи музею (учні 10 класу) провели цікаву екскурсію, ознайомили з документами життя І. І. Філіпова, дівчат-зенітниць, учасників Гречанського підпілля, учасників АТО.

Учасники семінару залишили схвальні відгуки в книзі відвідувачів і висловили щирі слова вдячності адміністрації навчального закладу за змістовно проведений захід.

 

Мозолюк Микола Іванович – методист Хмельницького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді.