Новини

Про підсумки обласного туру конкурсу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»

Відповідно до заходів щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді у м. Хмельницькому пройшов обласний тур Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді експедиція проводиться з метою вдосконалення виховної роботи на кращих традиціях свого народу, залучення дітей та молоді до активної пошукової діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, природного різноманіття рідного краю.

110 пошукових та краєзнавчо-дослідницьких робіт надійшло від юних пошуківців навчальних закладів 20 районів і міст області по шести напрямах:

-         Духовна спадщина мого роду;

-         Козацькому роду нема переводу;

-         Із батьківської криниці;

-         З попелу забуття;

-         Геологічними стежками України;

-         Географія рідного краю.

Аналіз конкурсних матеріалів свідчить про активну пошукову діяльність учнівської молоді з вивчення етнографічних, історичних, геологічних та географічних об’єктів рідного краю.

У огляді хочемо ознайомити з кращими роботами учасників конкурсу, які були визнані переможцями.

У напрямі «З попелу забуття» надзвичайний емоційний вплив справив матеріал «Герої не вмирають», підготовлений Левицьким Сергієм, учнем 10 класу Сутковецької
ЗОШ І-ІІІ ступенів Ярмолинецького району (керівник вчитель історії Шматлай О.М.), який присвячений опису історії уродженця Сутковець – воїна, офіцера Нацгвардії Лабаня Романа Олеговича. Більшість надісланих матеріалів цього напряму була присвячена саме цій темі – Героям неоголошеної війни, яка озивається кривавим болем в серці, і досі триває на сході України.

Цікаве дослідження надійшло від колективу вихованців гуртка «Журналістика» Старокостянтинівського міського центру дитячої та юнацької творчості (керівник Дітковська Л.О.) у напрямі «Духовна спадщина мого роду«. Гурківці дослідили культурну, мистецьку та громадську діяльність непересічної жінки, уродженки м. Старокостянтинова Оксани Радушинської. Літераторка та журналістка – вона має сильну волю і велику жагу до життя, адже з п’ятнадцяти років пересувається на інвалідному візку. Сама Оксана говорить: «Візок – не мій вибір, але моя реальність, у якій можна впасти на самісіньке дно, або, незважаючи на особливі потреби, повноцінно жити. Я обрала друге…» Творчість письменниці наповнена духом патріотичності, любові до рідної землі, високої моралі та жіночої мудрості.

Тему дослідження «Бойовий гопак як лицарське мистецтво українських козаків» обрали учасники пошукової групи «Туристи-краєзнавці» Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (керівник Токар Н.В.) у напрямі «Козацькому роду нема переводу«. У матеріали юні краєзнавці дослідили напрямки розвитку особистості у Бойовому Гопаку, з’ясували особливості світогляду гопаківця та визначили його світогляд у побуті.

Вихованка гуртка Нетішинського позашкільного навчального закладу «Краєзнавчий центр» Содоль Ольга (керівник Біла А.М.) у напрямі «З батьківської криниці» досліджувала тему «Народна медицина в системі традиційно-побутової культури жителів Нетішина». Юна дослідниця вивчала структуру та систему медичних народних знань в контексті традиційно-побутової культури жителів Хмельниччини на матеріалах, зібраних у м. Нетішин. Новизна її дослідження у тому, що вона висвітлює тему, на яку зверталася мала увага, адже етнографічні експедиції, що проводилися працівниками Нетішинського краєзнавчого музею, в основному були спрямовані на вивчення народних промислів, ремесел та старовинних обрядів.

Геологічній пам’ятці Хмельниччини – печері «Атлантида» – присвячена дослідницька робота учня 8 класу Кульчиєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Кам’янець-Подільського району Мозолюка Миколи (керівник – вчитель географії Вахняк В.В.) у напрямі «Геологічними стежками України«. Ця природна геологічна пам’ятка державного значення розташована на схилі мальовничої долини річки Збруч поблизу с. Завалля Кам’янець-Подільського району. Печера є унікальним геологічним об’єктом, який через свої неповторні властивості привертає увагу спелеологічних та наукових спільнот України та світу. Наразі печера охороняється від згубного людського втручання завдяки зусиллям місцевого спелеоклубу.

У напрямі «Географія рідного краю» найкращим матеріалом було визнане дослідження гуртка (керівник Малюкова О.А.) Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді «Голубі озера Малого Полісся». Завданнями дослідження було: дослідити озера Малого Полісся, їх унікальну флору та фауну; з’ясувати історію утворення та розвитку, а також з’ясувати антропогенний вплив на природу та його наслідки. У матеріалі підкреслюється виховний аспект дослідження унікальних об’єктів природи нашої області та місцевості, який формує почуття патріотизму, національної гідності й самоповаги, виховання бережливого ставлення до природи, шанобливого ставлення до історичних пам’яток, любові до рідного краю, його неповторної краси.

Саме ці матеріали будуть представляти Хмельниччину у Всеукраїнському турі експедиції «Моя Батьківщина – Україна».

 

 

 

 

За матеріалами

відділу гурткової, краєзнавчої

та екскурсійної роботи ХОЦТКУМ

 

Роботи переможців: 

«Герої не вмирають»

«Жінка — УКРАЇНКА!»

«Бойовий гопак як лицарське мистецтво українських козаків»

«Народна медицина в системі традиційно-побутової культури жителів Нетішина»

Геологічна пам’ятка природи — печера «Атлантида»

«Голубі озера Малого Полісся»