Новини
Про підсумки обласного туру конкурсу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»
Відповідно до заходів щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді у м. Хмельницькому пройшов обласний тур Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді експедиція проводиться з метою вдосконалення виховної роботи на кращих традиціях свого народу, залучення дітей та молоді до активної пошукової діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, природного різноманіття рідного краю.
110 пошукових та краєзнавчо-дослідницьких робіт надійшло від юних пошуківців навчальних закладів 20 районів і міст області по шести напрямах:
- Духовна спадщина мого роду;
- Козацькому роду нема переводу;
- Із батьківської криниці;
- З попелу забуття;
- Геологічними стежками України;
- Географія рідного краю.
Аналіз конкурсних матеріалів свідчить про активну пошукову діяльність учнівської молоді з вивчення етнографічних, історичних, геологічних та географічних об’єктів рідного краю.
У огляді хочемо ознайомити з кращими роботами учасників конкурсу, які були визнані переможцями.
У напрямі «З попелу забуття» надзвичайний емоційний вплив справив матеріал «Герої не вмирають», підготовлений Левицьким Сергієм, учнем 10 класу Сутковецької
ЗОШ І-ІІІ ступенів Ярмолинецького району (керівник вчитель історії Шматлай О.М.), який присвячений опису історії уродженця Сутковець – воїна, офіцера Нацгвардії Лабаня Романа Олеговича. Більшість надісланих матеріалів цього напряму була присвячена саме цій темі – Героям неоголошеної війни, яка озивається кривавим болем в серці, і досі триває на сході України.
Цікаве дослідження надійшло від колективу вихованців гуртка «Журналістика» Старокостянтинівського міського центру дитячої та юнацької творчості (керівник Дітковська Л.О.) у напрямі «Духовна спадщина мого роду«. Гурківці дослідили культурну, мистецьку та громадську діяльність непересічної жінки, уродженки м. Старокостянтинова Оксани Радушинської. Літераторка та журналістка – вона має сильну волю і велику жагу до життя, адже з п’ятнадцяти років пересувається на інвалідному візку. Сама Оксана говорить: «Візок – не мій вибір, але моя реальність, у якій можна впасти на самісіньке дно, або, незважаючи на особливі потреби, повноцінно жити. Я обрала друге…» Творчість письменниці наповнена духом патріотичності, любові до рідної землі, високої моралі та жіночої мудрості.
Тему дослідження «Бойовий гопак як лицарське мистецтво українських козаків» обрали учасники пошукової групи «Туристи-краєзнавці» Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (керівник Токар Н.В.) у напрямі «Козацькому роду нема переводу«. У матеріали юні краєзнавці дослідили напрямки розвитку особистості у Бойовому Гопаку, з’ясували особливості світогляду гопаківця та визначили його світогляд у побуті.
Вихованка гуртка Нетішинського позашкільного навчального закладу «Краєзнавчий центр» Содоль Ольга (керівник Біла А.М.) у напрямі «З батьківської криниці» досліджувала тему «Народна медицина в системі традиційно-побутової культури жителів Нетішина». Юна дослідниця вивчала структуру та систему медичних народних знань в контексті традиційно-побутової культури жителів Хмельниччини на матеріалах, зібраних у м. Нетішин. Новизна її дослідження у тому, що вона висвітлює тему, на яку зверталася мала увага, адже етнографічні експедиції, що проводилися працівниками Нетішинського краєзнавчого музею, в основному були спрямовані на вивчення народних промислів, ремесел та старовинних обрядів.
Геологічній пам’ятці Хмельниччини – печері «Атлантида» – присвячена дослідницька робота учня 8 класу Кульчиєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Кам’янець-Подільського району Мозолюка Миколи (керівник – вчитель географії Вахняк В.В.) у напрямі «Геологічними стежками України«. Ця природна геологічна пам’ятка державного значення розташована на схилі мальовничої долини річки Збруч поблизу с. Завалля Кам’янець-Подільського району. Печера є унікальним геологічним об’єктом, який через свої неповторні властивості привертає увагу спелеологічних та наукових спільнот України та світу. Наразі печера охороняється від згубного людського втручання завдяки зусиллям місцевого спелеоклубу.
У напрямі «Географія рідного краю» найкращим матеріалом було визнане дослідження гуртка (керівник Малюкова О.А.) Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді «Голубі озера Малого Полісся». Завданнями дослідження було: дослідити озера Малого Полісся, їх унікальну флору та фауну; з’ясувати історію утворення та розвитку, а також з’ясувати антропогенний вплив на природу та його наслідки. У матеріалі підкреслюється виховний аспект дослідження унікальних об’єктів природи нашої області та місцевості, який формує почуття патріотизму, національної гідності й самоповаги, виховання бережливого ставлення до природи, шанобливого ставлення до історичних пам’яток, любові до рідного краю, його неповторної краси.
Саме ці матеріали будуть представляти Хмельниччину у Всеукраїнському турі експедиції «Моя Батьківщина – Україна».
За матеріалами
відділу гурткової, краєзнавчої
та екскурсійної роботи ХОЦТКУМ
Роботи переможців:
«Бойовий гопак як лицарське мистецтво українських козаків»
«Народна медицина в системі традиційно-побутової культури жителів Нетішина»
Геологічна пам’ятка природи — печера «Атлантида»
- Калейдоскоп патріотичних ідей
- Вітаємо чемпіонів та призерів України зі спортивного водного туризму!
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для середньої вікової групи
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для молодшої вікової групи
- ІІІ етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («ДЖУРА»): КАРПАТСЬКА СІЧ-2024 для старшої вікової групи