Змагання, Новини, Туристсько-спортивна робота
«Спортивний туризм – це круто!!!»
Якою б не була політична ситуація в країні, яким би хвилюючим і безнадійним не здавалося сьогодення є дещо, без чого держава не бачить свого майбутнього і не мислить свого подальшого існування. Майбутнє держави у її дітях, здорових фізично і духовно, загартованих спортом і працею, згуртованих єдиними думками і помислами.
Однією із найбільш яскравих цьогорічних подій, які відбулися у світі дитячо-юнацького туризму області, стали змагання з пішохідного туризму в закритих приміщеннях серед учнівської та студентської молоді «Північ Хмельниччини», присвячені пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, що проходили на базі Великорешнівського НВК 24-26 лютого 2017 року.
На відкриття змагань з’їхалось 18 команд, 88 учасників, 18 тренерів і представників команд та понад 20 суддів змагань. Прибули поважні гості: заступник сільського голови Ленковецької сільської ради Волошина О.Я. та депутат Мартинюк С.І., староста села Космина В.П., члени спілки ветеранів Афганістану Гуринович О.В., Мельник В.М, Бернадський О.М. на чолі з головою Окорським В.М. Головну суддівську колегію представляли судді національної категорії головний суддя Козік В.О., головний суддя, Кіретова І.О., головний секретар, Кукуруза І.Ф., заступник головного судді з виду, майстри спорту України зі спортивного туризму Вараниця М.М., заступник головного судді з суддівства та Дідур А.О., суддя-інспектор, суддя ІІ категорії, кандидат в майстри спорту В.М. Яворський, інші представники Хмельницької обласної федерації спортивного туризму.
Після урочистостей та промов переможці минулорічних змагань підняли Прапор України, який ознаменував початок спортивно-туристичних випробувань. Програма змагань, розрахована на три дні, розпочалася із дистанції «Особисто-командна смуга перешкод», на якій учасники продемонстрували вміння долати етапи із самонаведенням і довели власну майстерність.
За підсумками в групі учнівська молодь (старша) серед юнаків І місце посів Максим Кашпуренко (трк «Штурм» м.Хмельницький), ІІ місце - Володимир Томчук («Dorado» ХОЦТКУМ), ІІІ місце – Олексій Герасименюк (трк «Штурм-j» м. Хмельницький). Серед дівчат найкращий результат показала Яна Вежичаніна («Меридіан» Городище) – І місце, Анастасія Куц із м. Славути посіла ІІ місце, а почесне ІІІ виборола Надія Ерзак («Меридіан» Городище). У підсумку командного заліку на дистанції особисто-командна смуга перешкод І місце виборов «Меридіан» Городище, ІІ місце посіла команда із м. Славута, ІІІ місце – «Dorado» ХОЦТКУМ.
У групі «студентська молодь» серед дівчат чемпіонкою області стала Оксана Якубовська («Меридіан» Городище), ІІ місце – Яна Пекна (Хмельницький ОЦТКУМ), ІІІ місце виборола Олена Салюк (Полонська ОТГ).
Спілкуючись із багаторазовою чемпіонкою області Якубовською Оксаною ми зрозуміли, що спортивний туризм – це не лише спорт, це спосіб життя і проведення дозвілля, хобі, захоплення. Оксана, одна із найдосвідченіших та найтитулованіших учасниць змагань, хоч і не збирається пов’язати свою професію зі спортом, свого життя без нього не мислить: «Я тут, аби зрозуміти, на що здатна». Вона й справді здатна багато на що: кандидат в майстри спорту зі спортивного туризму України (КМСУ) зі спортивного туризму, учасник Всеукраїнських туристичних змагань, мрійниця і романтик, майбутній юрист і, сподіваємось, майбутній майстер спорту.
Серед юнаків студентської молоді найдосконалішу майстерність і тактику продемонстрував Юрій Ерзак («Меридіан» Городище), ІІ і ІІІ місця посіли учасники Хмельницького ОЦТКУМ Максим Євтодій та Олексій Цуголь. За підсумками особисто-командної смуги «Меридіан-студенти» стали переможцями, Хмельницький ОЦТКУМ – ІІ місце, Полонська ОТГ увійшла у трійку лідерів.
Видовищним було долання дистанції «Особисто-командна смуга перешкод» для груп учнівська молодь молодша. На старт у повному туристичному спорядженні вийшли наймолодші учасники віком від 10 років. Однак молодші – не означає слабші. Учасники змагались достойно, вправно долали етапи, в тому числі із самонаведенням, швидко і якісно проходячи дистанцію. У цій віковій групі серед дівчат найспритнішими виявились Вероніка Білоус (м. Славута, І місце), Анастасія Феденьків («Нон-Стоп» м. Хмельницький, ІІ місце), Яна Лук’янчук (м. Славута, ІІІ місце). Серед юнаків пальму першості отримав Вадим Рубченко із м. Славути, другим став Іван Дубінчук «Меридіан» ГШСЗ, третім – Владислав Омельянов («Нон-Стоп», м. Хмельницький). І місце на дистанції «Особисто-командна смуга перешкод» виборола команда з м. Славута, ІІ місце «Нон-Стоп» (м. Хмельницький), «Меридіан» ГШСЗ стали третіми.
Запекла боротьба та воля до перемоги панували у спортивному залі школи й під час долання дистанції «Командна смуга перешкод», де доля цілої команди залежить від злагодженої і ціленаправленої дії кожного учасника. На дистанції змагалось 18 команд, кожна у своїй віковій групі. Так серед студентів перше місце вибороли «Меридіан-студенти» із с. Городище, друге – Хмельницький ОЦТКУМ, третє – Полонська ОТГ. У віковій групі учнівська молодь молодша безаперечна перемога дісталась учасникам із м. Славута, призерами стали «Меридіан» ГШСЗ (ІІ місце) та «Нон-Стоп» Хмельницький (ІІІ місце). У групі учнівська молодь старша перемогу виборов «Меридіан» Городище, ІІ-ІІІ місця посіли команди із трк «Штурм» і «Штурм-j» м. Хмельницький.
Напруженість та запекла боротьба не вщухали протягом усіх змагань, кожна команда і кожен учасник робили усе можливе, аби зійти на п’єдестал пошани і підняти над головою Кубок «Північ Хмельниччини». Дістались Кубки найсильнішим. Два із трьох кубків привезли до села Городище меридіанівці. Чемпіонами у групі учнівська молодь молодша стали команди м. Славута, призерами «Меридіан» ГШСЗ (ІІ місце) та «Нон-стоп», м. Хмельницький (ІІІ місце). У групі учнівська молодь старша Кубок «Північ Хмельниччини» виборола команда «Меридіан» с.Городище, а команда м.Славути (ІІ місце) і трк «Штурм-j» (ІІІ місце) стали призерами. У групі студентська молодь Кубок «Північ Хмельниччини» отримала команда «Меридіан-студенти» с.Городище, ІІ місце – Хмельницький ОЦТКУМ, ІІІ місце – Полонська ОТГ.
За фінансової ініціативи Спілки ветеранів Афганістану двоє наймолодших учасників змагань отримали подарунки – спортивні аксесуари: шарфи, рукавички, шапочки. Переможці в особисто-командній смузі перешкод – шарфи.
Коментуючи виступ своєї команди тренер Городищенського клубу «Меридіан» Володимир Яворський сказав, що щорічні перемоги на обласних та Всеукраїнських спортивно-туристичних змаганнях – це не збіг обставин, не закономірність і не випадковість, це сумлінна праця над собою, власними фізичними можливостями, моральною стійкістю. Спортивний туризм – це командний вид спорту, а команду об’єднує спільна мета, жага до перемоги і звичайні людські почуття – дружба і повага. В цьому закладено успіх.
Староста села Володимир Космина жартуючи, назвав ці змагання «подією року» та прирівняв їх до рівня державних і релігійних свят, бо змагань у селі чекають з великим ентузіазмом та нетерпінням усі від старого й до малого. Володимир Петрович з гордістю говорить про те, як приємно, що звичайна сільська школа зацікавила область, і що кожного року до Великої Решнівки на змагання з’їжджається все більше і більше школярів із усієї Хмельниччини.
Дійсно, цього року на змагання приїхали команди з міст Славута, Хмельницький, Шепетівка, Полонської ОТГ. Вперше переступили поріг школи учасники команди «Сонечко» з м. Кам’янець-Подільського на чолі із тренером Ю.М. Загоруйком. Юрій Михайлович відмітив, що йому як тренеру і організатору багатьох спортивно-туристичних змагань вдалося побувати у різних школах і місцях, але ставлення місцевої сільської влади і місцевого керівництва приємно вражає. Вражає і те, що у звичайній сільській школі силами вчителів і тренерів облаштований такий туристичний комплекс, аналог якого йому доводилось бачити у місті Хмельницькому, Чернігові та Богородчанах (Івано-Франківська область). «Я проводжу Чемпіонати й по Україні, і, безперечно, маю з чим порівняти, – говорить Юрій Михайлович,– вся проблема у фінансуванні».
Проблема фінансування стала актуальною тепер і для нашої території, адже в умовах децентралізації влади постало питання функціонування гуртків від ГШСЗ, а це найкращі гуртки, які виховують призерів та переможців обласних та Всеукраїнських змагань.
Волошина О.Я., заступник сільського голови Ленковецької сільської ради, прокоментувала стан речей так: «В умовах децентралізації необхідно зберегти існуючу мережу позашкільних гуртів у наших навчальних закладах, яких на території Ленковецької сільської ради лишилося 7. Безумовно, від об’єднаної територіальної громади очікують того, що ми мусимо скоротити мережу, однак позашкілля має жити, бо діти мають чимось займатися. Атмосфера сьогоднішніх змагань говорить про те, що діти хочуть, аби працювали і спортивні гуртки, і гуртки художнього-естетичного напрямку, а ми будемо робити усе для того, аби зберегти існуючу мережу. Ленковецька сільська рада тільки-тільки налагоджує свою роботу, ще не цілком функціонує управління освіти, молоді і спорту, але ми працюємо над тим, щоб з березня відновити оплату керівникам гуртків «Грицівської школи сприяння здоров’я». Наразі перспективного плану співпраці з ГШСЗ немає, однак на 1 вересня наступного року він буде». Крім того, Олена Яківна запевнила усіх присутніх, що наполягатиме на тому, що «на базі Великорешнівського НВК має бути центр спортивно-туристичної роботи і патріотичного виховання». Долучилась до обговорення нагальної проблеми і директор позашкільного навчального закладу «Грицівська школа сприяння здоров’ю» П.С. Шампаніна: «Перед нами постає матеріальна проблема, адже з 1 березня припиняється фінансування Грицівської школи сприяння здоров’я, оскільки коштів немає. 70% гурткової роботи скорочується, коштів на позашкілля вистачить лише до червня. Оскільки гуртки функціонують на базі шкіл, які увійшли до ОТГ, Шепетівський район не може їх фінансувати. Кожна громада повинна дбати про вільний доступ до позашкільної освіти. Дітям треба десь займатися і громади мусять виділити якісь кошти, бо навіть Міністерством освіти це передбачено. Все залежить від того, як вирішиться питання на місцях. Про закриття гуртків мова не йде, а от питання фінансування – досить актуальне. Якщо фінансування не буде, то все само собою зникне. Тож ми робимо усе, що тільки можемо для того, аби зберегти існуючу мережу гуртків. Розроблено програму розвитку позашкілля на території ОТГ, направлену на збереження гуртків, а з 1 вересня і їх розширення. У нас величезний досвід проведення гуртків і величезна матеріально-технічна база для їх функціонування, тож якщо ми закриємо ці гуртки – це буде злочином перед людьми, які працювали у напрямку їх створення. Тому я звертаюсь до громади і до сільських рад з проханням підтримати програму та ініціативу, проголосувати за її прийняття, адже у гуртках будуть задіяні наші діти, а про їх фізичне і духовне здоров’я треба подбати, бо першочергове завдання – зберегти здоров’я нації».
Тож керівники гуртків ГШСЗ працюватимуть за сумісництвом у школах 2 територіальних громад – Судилківської та Ленковецької і залишається сподіватись, що суперечностей не виникатиме, а бюрократія не стане на заваді розвитку спорту та оздоровленню дітей. Тим більше, що змагання, які проводяться за сприяння Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства, носять не лише спортивний, але й військово-патріотичний характер, оскільки до організації їх проведення долучилась Спілка ветеранів Афганістану, яка співпрацює із спортивно-туристичним клубом «Меридіан» та активно підтримує всілякі ініціативи, надає матеріальну допомогу для закупівлі грамот, кубків, призів.
Спілка ветеранів Афганістану третій рік виступає меценатом спортивно-туристичних змагань, які проводяться на базі Великорешнівецького НВК. Голова Спілки В.М. Окорський зазначає, що коли він тут, його переповнюють різноманітні емоції і він відчуває себе знову молодим.
- Приємно, коли є аматори, які надають можливість займатись дітям тим, що вони люблять. У суспільстві повинні знайтися люди, які б заохочували учнів до спорту та на власному прикладі показували його важливість. Проте на «голому» ентузіазмі і альтруїзмі далеко не заїдеш. Він рано чи пізно закінчується, тому організатори змушені шукати спонсорів і меценатів для проведення подібних заходів і часто звертаються до нас. Так воїни-інтернаціоналісти О.В. Гуринович, В.М. Мельник, О.М. Бернадський завжди готові надати матеріальну і фінансову підтримку. У нашій Спілці звичайно усі люди поважного віку, але й вони у свій час були футболістами і спортсменами, тому Спілка долучається до масових спортивних заходів уже 30 років, а приєднатись до участі у них вирішили після того, як прочитали одну із статей у газеті. Адже туризм – це романтика, вогнище, гітара. А ми теж романтики!! Тож нам захотілося стати частиною цих подій і це честь, що ми тут, бо будь-які змагання є своєрідним екзаменом для спортсмена, це підсумок того, що він навчився.
Приїхавши до школи на відкриття Кубку «Північ Хмельниччини», традиційно воїни-інтернаціоналісти привезли з собою експозицію із музею та автомати АК-74, аби школярі мали змогу повправлятися у їх розбиранні- збиранні.
Валерій Миколайович з цього приводу висловив думки: «Ми повинні дати дітям спробувати свої сили у збиранні автомату. Дай Боже, аби ці знання їм ніколи не знадобилися! Проте вони будуть знати, що тримали у руках справжній бойовий автомат. Такі знання, на жаль, потрібні школярам, бо якщо юнак фізично не підготовлений, то під час служби в армії для нього це буде катастрофа, біда. Не всі будуть спортсменами світового чи всеукраїнського рівнів, але спортивний дух і фізичну витривалість це загартує. Це майбутні патріоти, які підставлять плече у скрутну хвилину». Тож у конкурсі «Збирання-розбирання автомата АК-74″ взяли участь понад 30 школярів із Хмельницької області, але найвправнішою стала дівчина – учениця Шепетівського НВК №3 Вікторія Шуляк, яка впоралась із завданням за 27 секунд. Всі три Кубки за конкурс «Збирання-розбирання автомата АК-74″ вирушили у Шепетівський НВК №3, оскільки ІІ і ІІІ місце посіли учні цього навчального закладу Нікіта Андрощук та Богдан Поліщук. Наймолодшим учасникам конкурсу, серед яких і семирічний Тимур Габай із м. Хмельницького, дісталися солодощі, вручені членами Спілки особисто.
В ході змагань ми поцікавилися у методиста ОЦТКУМ Ігоря Кукурузи чи варто все ж таки поєднувати спортивно-туристичний і військово-патріотичний напрямки в рамках одного заходу, на що він дав конкретну відповідь:
– Спортивно-туристичну і військово-патріотичну роботу варто поєднувати і підтримувати не лише на обласному, але й на загальнодержавному рівні. Спорт і туризм готує юнаків до служби у Збройних Силах України, він загартовує їх фізичну і моральну стійкість. ОЦТКУМ виступає за співпрацю шкіл області і Спілок воїнів-інтернаціоналістів, але в умовах сьогодення не варто забувати і про учасників АТО. Звичайно, Спілка учасників АТО не на стільки структурована і організована, проте не менш важлива. Подібних змагань, на яких би поєднували військово-патріотичне виховання та спортивно-туристичну підготовку в Хмельницькій області немає, тому дуже приємно, що організаторам змагань вдалося гармонійно поєднати не тільки ці два напрямки роботи, але й дозвілля і побут школярів, за що з натхненням узявся педагогічний колектив Великорешнівецького НВК на чолі з директором А.О. Косминою.
«Яких зусиль коштувало це колективу важко й уявити, адже слід було продумати усе до найменших дрібниць: від розміщення команд і до утилізації побутового сміття. Алла Олександрівна поділилась секретом власного успіху: «Головне, – зазначає вона, – це спільна колективна співпраця заради єдиної мети. На сьогодні нашою спільною метою є збереження школи та створення на її базі спортивно-туристичного центру для забезпечення належної підготовки спортсменів в період міжсезоння. Кошти для обладнання спортивного залу у 2013 році були надані управлінням освіти на чолі з П.Ф. Дзяворуком. Наша основна задача тепер підтримувати все в ідеалі, підфарбовувати, вчасно ремонтувати. У 2017 році сільська рада надала 5 тисяч грн., щоб здійснити капітальний ремонт освітлення, тепер залишилось зробити захист на ліхтарі. Ми прагнемо до того, аби утримати спортзал і зберегти школу. Адже ані у Великій Решнівці, ані у Сошках немає ні клубів, ні інших культурних установ, де молодь змогла б проводити дозвілля, або просто пограти у теніс чи футбол. Дітям і молоді немає де проводити дозвілля. Щороку взимку до шкільного спортивного залу приходить молодь аби просто поспілкуватися один з одним, пограти у спортивні ігри, відчути дух змагань. Якщо закриють школу, то у селі залишаться лише бари, де дітям не місце. Єдиним культурним осередком у селі лишилась лише школа. З її закриттям село перейде в інший вимір, в якому молодь і школярі не матимуть змоги розвиватися духовно і фізично. Щодо проведення власне Кубку Хмельницької області з пішохідного туризму в закритих приміщеннях серед учнівської та студентської молоді «Північ Хмельниччини», то найбільших зусиль доклав Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді, а клуб «Меридіан» подбав про втілення ідеї на місці».
Високий рівень підготовки приміщення школи до прийому команд відмітив і головний суддя змагань Вадим Козік. У неофіційній розмові, він зауважив, що ще в тому 2016 році, коли вперше на власні очі побачив масштаби проведеної роботи у спортивному залі Великорешнівського НВК, його переповнили неймовірні позитивні емоції. Цього року вражень теж багато, адже створено затишок та комфорт, є всі необхідні умови для вдалого старту і фінішу, дозвілля і побуту учасників, суддів, тренерів команд. Особливо приємно те, як зустріли гостей господарі змагань, місцеві жителі. Вражає щирість і людяність місцевих жителів.
До слова, староста села відверто зізнався, що жителі Великої Решнівки ставляться до цих змагань позитивно, багато з них планують відвідати змагання, пропонують свою допомогу в організації ночівлі учасників, готові напоїти чаєм і пригостити смачненьким.
Вирішуючи усі побутові та організаційні питання, які виникали у ході змагань, колектив школи та й самі жителі села неодноразово згадували колишнього вчителя фізичної культури Швеця Віталія Васильовича. В його адресу лунали лише найкращі слова, бо, як зазначив В.П. Космина: «Завдяки вчителю фізичної культури відбулося справжнє підняття спорту у школі, були призи і перемоги, в руках учнів з’являлися перші кубки, а на шиях – медалі». Та й не дивно, що школярі, колектив НВК і мешканці Великої Решнівки так переймаються долею свого вчителя і колеги, адже тренери-ентузіасти В.В. Швець і В.М. Яворський доклали максимум зусиль для оснащення спортивного залу школи і розвитку спортивного туризму в районі зокрема.
Відзвучали фанфари змагань. Щасливі дитячі посмішки сяяли яскравіше усіх медалей. На радощах учасники змагань поділились емоціями «Спортивний туризм – це круто!!! Тут ми знаходимо нових друзів, тут зустрічаємось, з тими, кого давно знаємо!!! Тут ми вчимось спілкуванню з однолітками!!»
Наталія Швець,заступник головного судді з інформації та зв’язків з пресою, вчитель географії Великомедведівського НВК