Новини, Туристсько-краєзнавча робота

Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Державотворчі процеси в Україні: через віки у XXІ століття»

З 4 по 6 квітня 2019 року в місті Черкаси проходила ІV Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської «Державотворчі процеси в Україні: через віки у XXІ століття».

   

Учасників конференції вітав Сергій Неділько, директор Українського державного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді. З доповідями виступили професори Черкаського Національного університету ім. Б. Хмельницького – Чабан А.Ю., Мельниченко В.М., Присяжнюк Ю.П., Касян А.І.

Понад 100 юних краєзнавців презентували власні дослідження в 4-х секціях різного спрямування. Від Хмельниччини учасниками конференції були Сергій Яцюк, вихованець гуртка «Джура» комунального позашкільного навчального закладу «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» міста Нетішина та його науковий керівник Олена Матус. «Історія репресій в маленькому селі на фоні Великого терору. Село Сільце Славутського району» була темою їх дослідження.

   

Завдяки виконаній роботі, юний дослідник дізнався для себе багато нового. На конкретних прикладах з життя жителів села Сільце зміг краще зрозуміти тему колективізації, усвідомити, що зазнали люди того часу, через які важкі випробування у своєму житті їм довелося пройти. Старожили села, з якими спілкувався Сергій, попри те, що їм вже багато років, пам’ятають все – ті часи залишилися в їх пам’яті назавжди. Дивно й те, що вони не озлоблені ні на кого, і хоча вважають своє життя важким, але необхідним і корисним країні.

Розповіді про колективізацію дозволили досліднику співвіднести ті часи і відносини в селах сьогодні. Суспільство сьогодні розділилося, як і в ті далекі часи, адже і тепер необхідно робити вибір – або надіти на шию ярмо, або, не зважаючи на небезпеку, встати на захист історичної пам’яті. У 30-ті роки у людей теж був вибір: або йти на поводу у влади, але проти совісті, або, заховавши страх, не зраджувати собі і залишатися людьми. І висновок, який можна з цього зробити, такий – в будь-яку епоху проблема вибору була, є і буде.

«Дуже важливо, яку громадянську позицію ти займаєш. Мені стало зрозуміло, що без історичної пам’яті, без знання наших коренів, не можна бути цивілізованою культурною людиною, патріотом своєї Батьківщини. А моя мала батьківщина – це частинка великої,» – завершив свій виступ юний науковець Сергій Яцюк.

   

Протягом трьох днів юні краєзнавці та їх керівники не лише працювали над дослідженнями та обмінювалися досвідом, а й мали змогу відвідати історичні місця Черкас.

Науково-краєзнавчі дослідження історії державотворення на землях сучасної України дали можливість юним пошуковцям-краєзнавцям через вивчення локальних, регіональних, всеукраїнських та міжнародних подій, що відбувалися на наших землях у різні часи, сформувати свої знання та зробити відповідні висновки для пошуку шляхів подолання теперішніх проблем щодо зміцнення Української держави, піднесення її авторитету та духовної складової державотворення.

Олена Матус, директор КПНЗ «ЦТКУМ» м. Нетішина