Методична робота, Новини
Всеукраїнський семінар-практикум
З 21 по 23 жовтня 2021 року на Хмельниччині відбувся Всеукраїнський семінар-практикум для директорів обласних та Київського міського центрів національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів. На семінар з’їхалися директор та заступники директора Українського державного центру національно-патріотичного виховання учнівської молоді, директори з Волинської, Донецької, Запорізької, Київської, Львівської, Луганської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Чернігівської, Чернівецької областей та міста Києва.
Захід проводився відповідно до Плану семінарів-практикумів для педагогічних працівників закладів позашкільної освіти на 2021 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24.11.2020 №1452. Організатори: Український державний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді та Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді.
Тема семінару «Національно-патріотична та туристсько-краєзнавча діяльність закладів позашкільної освіти в умовах пандемії» надактуальна і важлива, адже майже два роки суспільство живе в умовах пандемії та карантинних обмежень, які наклали свій відбиток на освітній процес в Україні.
Учасникам семінару була запропонована насичена програма, яка передбачала ознайомлення з кращим досвідом та інноваційними формами роботи закладів позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого напряму Хмельниччини.
За словами директора Українського центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді Сергія НЕДІЛЬКА такі семінари для директорів обласних закладів позашкільної освіти проводяться щорічно з метою спілкування між очільниками позашкілля, обміну досвідом роботи та вироблення спільної політики щодо розвитку напрямку національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму в Україні.
У пленарній частині заходу гостей вітали голова обласної ради Віолета ЛАБАЗЮК, заступник голови обласної ради Валентин СОКОЛЮК, заступник голови обласної державної адміністрації Володимир БІЛИК. У своєму виступі Віолета ЛАБАЗЮК зокрема наголосила, що в області розроблена цільова програма національно-патріотичного виховання, і що на позашкілля в умовах діджиталізації необхідно звернути увагу.
Вітаючи учасників семінару Володимир БІЛИК, підкреслив: «Робота центру туризму і краєзнавства надзвичайно важлива в системі виховання наших дітей та молоді. Завдяки цьому, учні центру в позашкільний час мають можливість займатися цікавими для себе справами. Колектив центру туризму і краєзнавства регулярно організовує заходи, приурочені до визначних для України днів, з метою популяризації серед учнівської молоді національно-патріотичного духу, який зараз так необхідний нашому суспільству»
Питання сучасного стану позашкільної освіти в Хмельницькій області висвітлила начальник відділу вищої, професійно-технічної, позашкільної освіти та науки управління освіти на науки Департаменту освіти Світлана ФІЯРСЬКА.
Зміни, що відбуваються в освітньому процесі позашкілля в умовах пандемії та децентралізації обумовили зміст всеукраїнського семінару. Дистанційне навчання для закладів позашкільної освіти національно-патріотичного та туристсько-краєзнавчого спрямування стало великою інновацією, адже подання інформації у форматі онлайн суттєво ускладнило проведення групових занять, особливо гуртків спортивного профілю. Безумовно, більшість закладів були не готові і не мали досвіду роботи за дистанційною формою, не був виключенням і Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (ХОЦТКУМ). Т.в.о. директора центру Наталія КОЛЕСНИК під час презентації діяльності закладу ознайомила представників інших областей з передовим досвідом роботи ХОЦТКУМ, напрацюваннями педагогів, в т.ч. з інноваційними формами організації масових заходів в умовах пандемії, що потребувало інтенсивного навчання педагогічних працівників. В практичній частині семінару учасники мали нагоду апробувати розроблені онлайн-конкурси.
Керівник гуртка «Економічне краєзнавство» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Заслужений вчитель України Оксана ЮХИМОВИЧ поділилася досвідом проведення дистанційних занять гуртка з використанням додатків LearningApps, Powtoon, інтерактивної дошки Padlet, відеоконференцій Zoom та Meet, застосуванням цікавих технологій (в т.ч. «перевернутого навчання»), розповіла про віртуальні екскурсії на підприємства України, де вихованці спілкуються з працівниками та дізнаються про виробничі процеси.
Про сучасні підходи в гуртковій роботі Хмельницького міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді розповіла керівник гуртка «Історичне краєзнавство» Оксана СТЕПАНОВА. Увазі учасників семінару були представлені цікаві проєкти вихованців закладу: «Інтерактивна туристична мапа Хмельниччини», «Точка на карті, що оживає», «Проскурів в стилі сторітелінг».
Після пленарної частини був переїзд у стародавній Зіньків, де з виховним потенціалом історико-культурних та релігійних об’єктів рідного краю у театралізованому дійстві на залишках Зіньківської фортеці XV ст. від гуртківців Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді ознайомила керівник гуртка «Історичне краєзнавство» Валентина КОГУТ.
22 жовтня, другий день семінару відбувався в м. Кам’янці-Подільському. З позашкільною мережею Кам’янець-Подільської міської територіальної громади, залученням учнівської молоді до гурткової роботи, в т.ч. національно-патріотичного, туристсько-спортивного, туристсько-краєзнавчого спрямування, про успіхи юних кам’янчан розповіла заступник начальника управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради Мар’яна ВЕЛИКОХАТЬКО.
Про інноваційні методичні підходи, інтеграцію дистанційних форм навчання в освітній процес Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання розповіла заступник директора закладу Наталія ВЕРЕНЧУК. Завідувач туристсько-краєзнавчого відділу цього ж закладу Олеся КУХ презентувала авторські розробки керівників гуртків ПНВО – різноманітні квести (рольові, фото-, історичні, азимутальні) з використанням локацій історичної частини Старого міста, це сприяє процесу формування національної свідомості вихованців засобами туризму і краєзнавства. Справив враження майстер-клас «Все про скелелазіння за мінімум часу» керівника гуртків майстра спорту Віктора БІЛОГО, проведений на базі скеледрому Кам’янець-Подільського ПНВО.
Виступ Дмитра ВАЩУКА, керівника гуртків «Водний туризм» ХОЦТКУМ, майстра спорту, судді міжнародної категорії зі спортивного туризму був присвячений розвитку водного туризму в Хмельницькій області. Доповідач зауважив, що завдяки стратегічному плануванню роботи гуртка водного туризму в Хмельницькому ОЦТКУМ, його вихованці першими в Україні, у складі студентської групи, успішно пройшли водний похід 5 категорії складності, неодноразово ставали бронзовими призерами Першості світу зі спортивних походів, переможцями і призерами Чемпіонату і Кубку України зі спортивного водного туризму та Всеукраїнських змагань з туристських спортивних походів серед учнівської та студентської молоді. Здійснення складних категорійних походів дало можливість гуртківцям виконати нормативи для присвоєння високих спортивних розрядів, зокрема вихованка ХОЦТКУМ Михайлюк Марія у 18 років за здійсненні походи стала наймолодшим майстром спорту України.
Керівник гуртка ХОЦТКУМ «Туристське багатоборство», який діє на базі Кам’янець-Подільської спеціальної школи Хмельницької обласної ради, майстер спорту України Наталія ПОЛЕВА розповіла, яким чином відбувається задоволення потреб у позашкільній освіті дітей з особливими освітніми потребами в закладі та продемонструвала можливості залучення дітей до занять туризмом. Увазі учасників семінару було представлено фрагмент заняття гуртка за темою: «Фігурне водіння велосипеду».
Цього ж дня відбувся круглий стіл на тему «Стан, перспективи розвитку національно-патріотичного виховання, дитячо-юнацького туризму та краєзнавства в Україні в умовах децентралізації», який вели директор УДЦНПВКТУМ Сергій НЕДІЛЬКО, заступники директора УДЦНПВКТУМ Наталія САВЧЕНКО та Денис БОНДАРЧУК.
23 жовтня, у третій день роботи семінару, його учасники переймали досвід національно-патріотичної та туристсько-краєзнавчої діяльності у Славутській міській територіальній громаді. Вітаючи керівників обласних закладів позашкільної освіти міський голова Славути Василь СИДОР зазначив, що захід такого рівня на базі Славутської громади – це вагома подія, адже завдяки йому можна поділитися як своїми напрацюваннями та здобутками, так і отримати новий досвід.
Презентувала освітню галузь Славутської громади як відкритий простір для змін та сталого розвитку начальник управління освіти виконавчого комітету Славутської міської ради Ельміра ПЕРЕПЕЛИЦЯ: «Національно-патріотичне виховання – чи не один із найбільш пріоритетних напрямків діяльності усіх закладів освіти нашої громади, коли наші педагоги формують громадянські та соціальні компетентності, всі разом вчать дітей моральній поведінці. У нас є певна система такої роботи, яка відбувається на усіх рівнях, починаючи дошкіллям, і завершуючи позашкільною освітою».
Із засадами національно-патріотичного виховання у дошкільному закладі на тему «Козацька педагогіка в Славутському закладі дошкільної освіти № 2 «Подоляночка» ознайомила вихователь-методист Людмила БРОДЮК; а з досвідом «Інноваційні форми виховання громадянина-патріота, фізично загартованої, творчої особистості» поділився директор Славутського дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи Олександр ЛУК’ЯНЧУК.
Директор Нетішинського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді» Олена МАТУС ознайомила присутніх із інноваційними заходами закладу та пріоритетними цілями на новий 2021-2022 навчальний рік, зупинилася над викликами, які стоять перед позашкіллям на даний час.
Досвідом щодо використання надбань козацької педагогіки в системі роботи гуртків військово-патріотичного напряму (на прикладі Великорадогощанського січового товариства) поділився керівник гуртка ХОЦТКУМ Микола МЕЛЬНИК. Він є автором програми «Козацький гарт «Радигаст», за якою працює та ігрових методик, які застосовує в роботі гуртка, зокрема різних видів теренової гри («Не бий лежачого», «Нескорені», «Бій полководців») та козацьких забав («Лава на лаву», «Вершник», «Чий батько дужий», «Нічні Шали») тощо.
Учасники старшої групи рою «Славутські козаки» ЗОШ № 1 продемонстрували показовий виступ зі зброєю.
Далі в програмі заходу була практична робота на базі Славутського дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи. Було проведено майстер-класи з лозоплетіння, зі спортивного туризму, практикум «Стрільба зі страйкбольних гвинтівок». Завершився семінар практичним заняттям зі спортивного орієнтування на Голубих озерах.
Програма семінару-практикуму – насичена і різноманітна – була виконана повністю. Це були три дні, збагачені спілкуванням, обміном думок, цікавими ідеями та кейсами, знайомствами та цікавими зустрічами. Важливість подібних заходів важко переоцінити. А найцінніше те, що спілкуючись з колегами, утверджуєшся в тому, що «разом нас багато» і позашкіллю бути. Тому попри всі негаразди, які віримо тимчасові, талановиті педагоги-сподвижники, небайдужі керівники, і головне – неймовірні діти – є і будуть.
Тож за високий рівень проведення, наполегливість і турботу організаторам заходу – Українському державному центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму в особі Сергія НЕДІЛЬКА та Хмельницькому обласному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді в особі його керівника Наталії КОЛЕСНИК та всім, хто долучився до його організації та проведення, учасники семінару висловили свою щиру подяку.