Гурткова робота, Новини

Як освітяни України переймали у нас досвід патріотичного виховання підростаючого покоління

Одним із найгостріших питань в нашій державі сьогодні є питання національно-патріотичного виховання підростаючого покоління та формування громадянина-патріота України.
 Одним із заходів, спрямованих на активізацію патріотичного виховання дітей та молоді, обмін досвідом роботи між педагогічними працівниками з різних куточків України, стала Всеукраїнська школа педагогічного досвіду  керівників гуртків військово-патріотичного спрямування (далі — Всеукраїнська школа педагогічного досвіду), що відбулась 16-17 жовтня 2014 року в місті Кам’янці-Подільському. Участь в роботі школи взяло близько 30 педагогів з 20 областей України: Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Києвської, Волинської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської та інших.
Цей захід був проведений відповідно до  плану Всеукраїнських заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2014 рік  Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді спільно з Управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді  та  Кам’янець-Подільською міською станцією юних туристів.
Всеукраїнська школа педагогічного досвіду проводилась з метою підвищення  компетентності позашкільних працівників у патріотичному вихованні учнівської молоді та ознайомлення з досвідом роботи керівника гуртків-методиста Кам’янець-Подільської станції юних туристів, переможця Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка – 2013» за напрямом «Військово-патріотичне виховання» — Галецької Н.К.
16 жовтня перед під час пленарного засідання перед учасниками з доповідями виступили: Сукач В.О. — заступник міського голови м. Кам’янця-Подільського, Старченко С.В. — начальник  управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, Омельченко Д.Г. — заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Скоробогатий С.О. — отаман Хмельницького окремого куреня, член координаційної ради з питань розвитку козацтва в Україні при Кабінеті Міністрів України, Атаманюк Т.П. — директор Кам’янець-Подільської міської станції юних туристів, Галецька Н.К. — керівник гуртків-методист Кам’янець-Подільської міської станції юних туристів.
17 жовтня 2014 р., під час практичної частини Всеукраїнської школи педагогічного досвіду, до слухачів Всеукраїнської школи педагогічного досвіду приєднався ще 21 керівник гуртків військово-патріотичного спрямування з Хмельницької області. Таким чином, керівники гуртків військово-патріотичного спрямування з нашої області теж мали змогу ознайомитись з практичною частиною заходу і побачити на власні очі презентації діяльності, практичні заняття, показові виступи гуртківців, козацькі розваги тощо.
Цього дня перед учасниками виступали: Шенькарук С.М. – директор Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Грива А.М. – керівник громадської організації «Молодіжний клуб Джура», Бондарчук О.С. – заввідділом Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Колесник Н.В. – методист Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Барановський В.І. – офіцер-вихователь Кам’янець-Подільського ліцею, керівник гуртків Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, голова громадської організації «Клуб юних миротворців», Данілов І.В. – член міського військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації.
Показові виступи гуртківців та практичні заняття здійснювались під керівництвом Галецької Н.К. — керівника гуртка-методиста Кам’янець-Подільської СЮТур, Гринишиної О.В. — керівника гуртка Кам’янець-Подільської СЮТу, Дубової О.В. — вчителя англійської та німецької мов Кам’янець-Подільської спеціалізованої ЗОШ № 1.
Далі всі учасники Всеукраїнської  школи педагогічного досвіду приєднались до патріотичного флешмобу та взяли участь в роботі круглого столу з питань стану та перспектив військово-патріотичного виховання учнівської молоді.

Інформація Міністерства освіти і науки України про підсумки Всеукраїнської школи педагогічного досвіду
керівників гуртків туристсько-краєзнавчого напряму з військово-патріотичного виховання учнівської молоді

Відповідно до  плану Всеукраїнських заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2014 рік Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді спільно з Управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради та Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді  16-17 жовтня 2014 року у м. Кам’янець-Подільський провели Всеукраїнську школу педагогічного досвіду керівників гуртків туристсько-краєзнавчого напряму з військово-патріотичного виховання учнівської молоді (далі — Всеукраїнська школа).
Значна робота щодо вирішення організаційних питань та фахового забезпечення заходу проведена Департаментом освіти і науки Хмельницької ОДА (директор – Фасоля О.І.).
Метою Всеукраїнської школи була активізація патріотичного виховання учнів, підтримка творчої ініціативи педагогів-позашкільників, а також ознайомлення з досвідом роботи Галецької Наталії Казимирівни – переможця Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка – 2013» за напрямом «Військово-патріотичне виховання», керівника гуртків «Юні миротворці» Кам’янець-Подільської міської станції юних туристів.
В організаційно-методичній частині роботи Всеукраїнської школи взяли участь керівники міста, освітянських установ та закладів, представники громадських організацій Хмельницької області.
Заступник міського голови м. Кам’янця-Подільського Сукач Василь Олександрович у своєму виступі підкреслив актуальність патріотичного виховання дітей та молоді, важливості для педагогів навчатися цій справі. Посадовець розповів про зусилля міської влади з об’єднання зусиль громади міста та задіяння потенціалу історичного міста у вихованні вірних патріотів України.
Старченко Світлана Володимирівна — начальник  управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, ознайомила учасників Всеукраїнської школи з формами та засобами організації виховної роботи у навчальних закладах міста, розкрила шляхи формування сприятливого соціального та культурного простору для організації виховної роботи у рамках міста, ролі позашкільних закладів у формуванні освітнього середовища для всіх мешканців міста.
Про патріотичне виховання як важливу складову в діяльності позашкільних навчальних закладів України говорив заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Омельченко Д.Г. Важливість залучення українського козацтва до військово-патріотичного виховання підростаючого покоління зазначив у своєму  виступі отаман Хмельницького окремого куреня, член координаційної ради з питань розвитку козацтва в Україні при Кабінеті Міністрів України Скоробогатий С.О.
З діяльністю Кам’янець-Подільської міської станції юних туристів щодо формування патріотичних почуттів юних українців ознайомила педагогів України директор навчального закладу Атаманюк Т.П.
Галецька Н.К. розкрила досвід своєї роботи у презентації «Національно-патріотичне виховання гуртківців засобами позашкільної освіти».
Практична частина Всеукраїнської школи відбувалась у замку «Руська брама» та включала проведення презентацій, майстер-класів та практичних занять, у яких взяли участь Шенькарук С.М. – директор Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Грива А.М. – керівник громадської організації «Молодіжний клуб Джура», Бондарчук О.С. – заввідділом УДЦТКУМ, Колесник Н.В. – методист ХОЦТКУМ, Барановський В.І. – офіцер-вихователь Кам’янець-Подільського ліцею, голова громадської організації «Клуб юних миротворців», Данілов І.В. – член міського військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації.
 Демонстрація педагогічної  майстерності Галецької Н.К. відбулася під час показових занять за темами «Впоряд», мистецький вишкіл «Ватра», «Козацькі забави» тощо. Самої високої оцінки присутніх заслужили вихованці гуртків, які продемонстрували високий рівень знань, умінь та навичок як в індивідуальних, так і в колективних діях.
Важливим було ще й те, що підтримати своїх однолітків і позмагатися з ними під час проведення всеукраїнського заходу приїхали юні миротворці з інших областей України.
Демонстрацією високофахової  праці і з людською щирістю приймали педагоги Хмельниччини колег з усієї України. Були тут і цікаві екскурсії, і демонстрації зброї різних країн та історичних часів, діалоги і дискусії, і, звичайно ж, легендарний у котлі варений козацький куліш.
За підсумками роботи Всеукраїнської школи її учасники  вирішили наступне:
1. Схвалити досвід роботи колективу Кам’янець-Подільської міської станції юних туристів Хмельницької області (директор – Атаманюк Т.П.) щодо організації роботи з патріотичного виховання учнівської молоді засобами позашкільної освіти.
 2. Визнати педагогічний досвід Галецької Наталії Казимирівни, керівника  гуртка «Юні миротворці» – переможця Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка-2013», таким,  що сформований на основі українських військових традицій, етнопедагогіки та заслуговує на узагальнення і поширення у практику діяльності позашкільних навчальних закладів України.
3. Пропонувати Державній науковій установі «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти»:
вивчити та узагальнити педагогічний досвід Галецької Н.К.;
включити до планів видання та видати матеріали досвіду роботи з військово-патріотичного виховання Галецької Н.К. для практичного використання у роботі дитячих творчих об’єднань;
розробити концептуальні засади організації роботи з патріотичного виховання дітей та учнів у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах
4. Просити Міністерство освіти і науки України продовжити практику проведення Всеукраїнських шкіл педагогічного досвіду керівників гуртків – переможців Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» з різних напрямів позашкільної освіти.